Zdawałoby się, że nic prostszego jak wyprać wykładzinę dywanową. To prawda, iż samo czyszczenie nie jest zbyt skompilowane. Jeżeli jednak zrobimy to nieodpowiednią techniką i niewłaściwymi środkami, to zamiast rozwiązać problem bardziej go skomplikujemy. W efekcie trwale zniszczymy swoją podłogę i będziemy musieli zapłacić za nową. Wykładzina do domu to duży koszt a co dopiero w przypadku kilkuset metrów w biurze. Czego więc nie należy robić, aby zachować piękną i czystą wykładzinę przez 10 lat?
Zacznijmy od techniki stosowanej do… no właśnie… wcale nie do prania, ale do czyszczenia wykładziny dywanowej (wbrew pozorom to nie jest to samo). Nie pierzemy, bo techniki polegające na używaniu dużych ilości wody czyli pranie ekstrakcyjne, pranie tzw. metodą szamponowania, pod ciśnieniem czy też inne metody z zastosowaniem dużych ilości wody powodują intensywne rozpuszczanie i wypłukiwanie klejów mocujących wykładzinę do podłoża. Trzeba pamiętać, że obecne wymogi Unii Europejskiej dotyczące zdrowia nakazują wykorzystywanie klejów wodorozcieńczalnych do montowania wykładzin dywanowych. Takie kleje są wprawdzie dużo zdrowsze, ale pod wpływem wody lub pary wodnej po prostu się rozpuszczają.
Podczas prania, rozpuszczone kleje tworzą wraz z brudem lepką mieszankę. Przy odsysaniu odkurzaczami czy też w czasie długotrwałego wysychania przemoczonej wykładziny (a ta potrafi schnąć nawet do dwóch tygodni, bez względu na dodatkowe „dosuszanie”) taka maź wnika w strukturę włókien trwale je uszkadzając. W efekcie stają się one sztywne, zlepione i bardziej podatne na dalsze brudzenie się.
Większość profesjonalnych wykładzin dywanowych do biur jest dziś produkowana i kładziona w postaci płytek. Jest to bardzo wygodne ale ma swoją cenę – płytka wykładzinowa po przemoczeniu i wysychaniu zmienia swoje rozmiary a w efekcie pojawiają się odstępy między płytkami. To zaś powoduje intensywne i bardzo trudne do usunięcia zabrudzenie krawędzi płytek.
Każda ze wspomnianych wcześniej metod prania wymaga wypłukania wykładziny, aby usunąć stosowane do czyszczenia środki chemiczne. Ich pozostawienie we włóknie wykładziny spowoduje jej nieodwracalne osłabienie i odbarwienie a w efekcie trwałe zniszczenie. Pranie metodą ekstrakcyjną z użyciem wody oznacza co najmniej 3 litry wody wylanej na 1m2 wykładziny.
Kupując wykładzinę dywanową do biura warto pamiętać o zaleceniach producenta dotyczących jej pielęgnacji. Włókno wykładziny dywanowej nie może być mokre dłużej niż 8 godzin. Po tym czasie w wykładzinie zaczynają rozwijać się grzyby i glony. Używanie mokrych wykładzin prowadzi do ich szybkiego i nieodwracalnego uszkodzenia, a w efekcie do konieczności wymiany. Trzeba również pamiętać, że sucha podłoga dywanowa to nie znaczy, że sucha jest jej wierzchnia część. Przestrzeń między wykładziną a posadzką nie może pozostać wilgotna – tego zaś nie wyczujemy dotykając wykładziny po jej praniu.
Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę przy czyszczeniu wykładzin w biurze, to maszyny. Praca maszyną jednotarczową o wadze ponad 30 kilogramów oraz szybkości ponad 150 obrotów na minutę (stosowane przy tzw. bonetowaniu, szamponowaniu lub tzw. czyszczeniu na sucho) również powoduje trwałe zniszczenie włókien. Włókno jest taka maszyną rozszarpane i nie nadaje się już użytku – całkowicie traci swoje cechy i parametry techniczne. Tak zniszczona wykładzina nadaje się wyłącznie do wymiany.
Wykładziny dywanowe to produkty tekstylne i z ich czyszczeniem jest tak jak z czyszczeniem ubrań – wysokiej jakości płaszcza czy garnituru nie będziemy prali w pralce za pomocą zwykłego proszku i wody prosto z kranu. Zamiast tego poddamy je czyszczeniu chemicznemu przez profesjonalistów.
Pamiętajmy, że dostajemy od producenta gwarancję, że nasza wykładzina wytrzyma 10 lat, ale jedynie pod warunkiem odpowiedniego użytkowania i pielęgnacji. Zanim więc zamówimy usługę lub postanowimy sami ją wyczyścić, to zadbajmy o odpowiednią technikę czyszczenia i o odpowiednie maszyny. W przeciwnym razie, od razu możemy zacząć planować w budżecie wydatek na zerwanie obecnej i położenie nowej wykładziny.
Jeżeli macie pytania jak skutecznie wyczyścić wykładzinę dywanową napiszcie do nas maila na adres andrzej.zabiega@dr-schutz.eu